Contact information

Telefon: +420 415 733 709  |  Contact list  |  Location on Map server

http://

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec, Závod mechanizace je komplex strojních dílen s dlouholetou výrobní a montážní tradicí u nás i v zahraničí. Výrobní program je zaměřen především na oblast strojních zařízení a zemědělskou mechanizaci včetně návrhu a vývoje technologií pro pěstitele chmele.

Závod mechanizace je výrobcem  stacionárních česacích linek na chmel PT 30, PT 15. mobilního sklízeče HUN-30 a hranolových lisů HL 60, HL 60/M.  Veškeré nabízené výrobky uzpůsobuje konkrétním potřebám a přáním zákazníka. Konstrukční návrhy zpracovává v programu VariCAD a SolidWorks.

Zákazníkům nabízí zámečnické práce, svářečské práce, soustružnické a frézařské práce, lakování v lakovacím boxu, služby pro chmelaře, vinaře a sadaře. Dále nabízí doplňkové služby jako broušení nástrojů, stříhání, ohýbání a skružování plechů.
Zajišťuje prodej a servis tlakových myček a čerpadel COMET; rosičů a potřikovačů Unigreen; hořáků, spalovacích komor a tepelných výměníků pro sušárny chmele; strhávačů a vozíků na chmel Soller.

Vyrábí drátěné pásy pozinkové a nerez pro sušárny chmele, bylin a zeleniny, stroje (ořezávač chmele, boční nosič nářadí, diskový podmítač, kypřič, plečka, pluh, brány), ocelové konstrukce, vrata, mříže, zábradlí, kovové a manipulační palety aj.

The HUN 30 hop picker is a mobile machine pulled by a tractor designed to harvest hops in hop fields with vertical trellis systems up to 3 m high.

Harrows are designed for work in all hop growing regions with a maximum grade of 4° in the transverse of longitudinal directions.

The HCL 4/C cleaning line is a machine designed to sort the hop cones from the mixture of hop stems, leaves, and other impurities.

This equipment is designed to work the soil between rows in hop fields, vineyards and orchards, especially light and medium soils.

Stacionární a separační zařízení AT-50 pro sklizeň chmele v podmínkách se střední a vyšší koncentrací chmelnic se sezóním výkonem 50 - 100 ha s minimální potřebou obsluhy.

The hop fi eld deep tiller is designed for deep tilling between hop rows in all hop growing areas with the option of drainage using an auxiliary drainage attachment.

Picking technology to harvest hops from fi elds up to 25 ha per season equipped with the latest hop picking advancements with respect to quality of the harvested product.

A stationary picking line for harvesting hops with a seasonal capacity of up to 30 ha.

The cultivator allows for soil aeration up to a depth of 5 - 20 cm and furrowing towards or away from hop rows. The cultivator may also be used to work in fertilizers (in combination with a liquid fertilizer applicator).

The picking wall serves to pick the cones from the hop vines fed to the picking device by a track.

The hop fi eld plow is designed to plough hop fields with spacing of 3000 mm in all hop growing areas. The fields may be of various shape.

 

The secondary picker serves to pick hop stems and cone clusters. The initial phase consists of a drum fitted with blades.

This universal side carrier for hop care tools is used for the spring, summer and winter care of hop plants, especially in places diffi cult to reach for normal tools (in column and anchored rows).

An „S“ shaped pocket conveyor with chain leads and sheet metal blades. For the LČCH 2 picking line it replaces the steep pocket conveyor between the inclined belt cleaner and the ADO-129 separator. 

This machine is designed for the spring trimming of hop rootstalks in interior hop fi eld rows, meeting the agricultural requirements for all types of soil in hop growing regions.

The vine counter is a device for counting the number of vines loaded into the hop picking line.

This two-blade cutter is designed for cutting rootstalks in interior or column rows.

Heavy vacuuming bridging is a technical solution to prevent the shutdown of the heavy vacuuming equipment which removes heavy impurities for LČCH 2, LČCH 4E and LČCH 4M picking machines.

The AKH - 187 low track feeder can replace classic cable feeder tracks for the LČCH - 2 and LČCH - 1 pickers.

Váha je určena pro zjištění hmotnosti žoku s chmelem, přiřazení evidenčních údajů k žoku a přenesení naměřených hodnot do celostátního evidenčního systému.

This square bale press for hops is used to package cured hops.

Towed sprayers used to protect hops which can also be used in orchards and vineyards.

The 51-CH rotary humidifier is a system for humidifying air and curing hops to a desired moisture content.

Towed sprayers used to protect hops which can also be used in orchards and vineyards.

The pocket conveyor for dry hops is designed for the transport of cured hops from the curing system to the storage space on the first floor of the oast house.

Towed sprayers used to protect hops which can also be used in orchards and vineyards.

The air conditioning system is designed for curing of dried hops to a desired humidity in belt and chamber driers.

The trailer is designed for the transport of hops vines from high trellis hop fi elds to the picking machinery.

The water air purifi er is part of the curing system for regulating air humidity in belt or chamber driers.

The grabber is constructed to grasp, cut, and pull hop vines, which then fall into the hop trailer.

TOP